Ölmez Çiçek

olmez cicek 2

Papatyagiller familyasına ait olan ölmez çiçek türleri bakımından zengin olan ülkemizde bu bitki türlerinin çoğu, tedavi amacıyla halk arasında kullanılmaktadır. Bir diğer adı Helichrysum olarak bilinen ölmez çiçeğin yurdumuzda doğal olarak 34 taksonu (tür, alt tür, varyete) yetişmektedir ve bunlardan 17 tanesi endemiktir.

Ülkemizde kullanılan ölmez çiçek ismiyle beraber değişik bölgelerde kullanılan birçok ismi de vardır. Örneğin arı çiçeği, leblebi çiçeği, altın otu, kudama çiçeği, herdem taze, güve otu, güneş çiçeği, mantuvar çiçeği gibi isimlerle de tanınmıştır. Altın otu çiçeğinin oldukça geniş bir fayda alanı bulunur.

Ölmez Çiçek Nedir?

Ölmez çiçeğin bir diğer adı da helichrysum olarak bilinir. Yunanca helisso (dönen) ve chrysos (altın) isimlerinden türemiş olan Helichrysum, dilimizde ölmez çiçek olarak isim almış ve bu şekilde anılmaya başlanmıştır. Bir diğer sık kullanılan adı da altın otu olan ölmez çiçek genellikle Akdeniz Bölgesi’nde, kuru, kumlu ve taşlı topraklarda yetişmektedir.

Hiç bozulmadan senelerce aynı şekilde kalabilen ve bu nedenle özellikle de köy odalarında duvarlara asılarak doğal bir dekorasyon ürünü olarak da kullanılan bir çiçektir. Ancak bu çiçeğin faydaları, görüntüsünün güzelliğinin de önüne geçer. Ölmez çiçek yağı faydaları oldukça geniştir bu nedenle de çok eski tarihlerden beri bu çiçek tedavi amaçlı da kullanılmaktadır.

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları

Ölmez çiçekten elde edilen öz yağ, vücut için çok faydalı bileşenlere sahiptir. Hem anti-inflamatuvar hem antioksidan özelliklere sahip olan ve yapılan araştırmalarla bu özellikleri kanıtlanmış olan ölmez çiçek yağıyalnızca ülkemizde değil dünyada da tedavi amacıyla kullanılan bir yağdır.

Doğal bir antibiyotik olarak işlev gösteren ölmez çiçek yağı ayrıca mantar ve mikrop karşıtı özellikleri dolayısıyla da farmakolojik olarak kullanılmaktadır.  Ölmez çiçeğin 600’den fazla çeşidi olması ve bu çeşitlerden elde edilen yağların da insan sağlığına büyük katkılar sağlaması adeta mucizevîdir. Geleneksel Akdeniz tıbbi uygulamalarında ölmez çiçeğin yaprakları binlerce yıl içinde sıklıkla kullanılmış ve olumlu dönüşler alınmıştır.

 Alerjiler, sivilce, soğuk algınlığı, öksürük, cilt inflamasyonları, yaraların iyileşmesi, kabızlık, sindirim problemleri ve reflü, karaciğer hastalıkları, safra bozuklukları, eklem ve kaslarda inflamasyonlar, enfeksiyonlar, uykusuzluk, mide ağrıları ve şişkinlik tedavilerinde ölmez çiçeği yağı kullanılmış ve yağın sağlık üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır.

Ölmez Çiçek Siparişi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.