Lavantanın Faydaları Nelerdir ?

lavanta blog 2

Mavinin en güzel tonuyla, morun en asil tonlarının birleşiminden doğan bir bitki… Mis gibi kokusunun yanında her geçen gün yenisi keşfedilen faydaları ile herkesin gönlünde taht kurmuş bir bitki: Lavanta…

Binlerce yıldır yaydığı hoş koku nedeniyle parfüm ve türlü kokular için kullanılan lavantanın sağlığımıza da birçok faydası bulunur. Öyle ki, kokusunu duyar duymaz sakinlemenizin, içinizin sıcacık olmasının birçok nedeni vardır. Peki, lavantanın faydaları nelerdir?

Lavanta Nedir?

Ballıbabagiller familyasına ait lavanta en çok 1 metre yüksekliğe erişebilen, gövdesi dört köşe kesitli, yeşil renkli ve hoş kokulu bir bitki olarak tanımlanır. Lavantanın ikinci yılında gövde kısmı odunsulaşmaya başlar. Sahip olduğu yaprakları grimsi yeşil renkli, ince uzun ve yine hoş kokuludur. Genellikle yaz aylarında açan, fazla kokulu, mor ve mavi renkli çiçeklere sahip bu bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine kendine has özel kokusunu veren yine bunların üzerinde bulunan küçük yıldızsı tüyleridir.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesinin güneşli, taşlık ve dağlık bölgelerinde doğal olarak yetiştiriciliği yapılan, kıraç toprakların en sevilen bitkisi olan lavanta dünyada en sık olarak Güney Avrupa, Avustralya, Arap Yarımadası, Rusya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilir. 60-100 santimetre yüksekliğe kadar uzayabilen, çok dallı ve yeşil yaprakları yukarı doğru olan oldukça faydalı bir bitkidir.

Lavantanın Faydaları

Kokusu anlatılamayacak kadar güzel olan bu bitkinin sağlık üzerinde de oldukça etkili ve etkin faydaları bulunur. Lavantanın faydaları azımsanamayacak kadar önemlidir.

  • Kaygı ve stresi azaltarak anksiyete ile doğal yollardan baş etmenize yardımcı olur.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen uykusuzluk problemini gidermede büyük rol oynar.
  • Antiseptik özelliğe sahip lavanta, yaralarınızın iyileşmesini sağlar. Yaraları doğal olarak tedavi eder.
  • Antioksidan özellikleri güçlü olan bu bitki, vücudunuzdaki iltihaplar ile savaşarak onları yok etmenizi sağlar.
  • Cildiniz için son derece faydalı olan; cilde nemlilik ve ışıltı veren bu bitki saç bakımınıza da çok iyi gelir.
  • Solunum problemlerini giderir.
  • Üriner rahatsızlıklarda lavanta oldukça faydalıdır.
  • Sindirime yardımcı olur.

Lavanta Siparişi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.